HotForex Gold & Silver
Zero Spread Account

بازاری خوش اشتها!!

گزارش بازار – بتاسهم –۱۶:۲۵  امروز دوشنبه ، ۲۵ بهمن ، بازار با  اشتهایی وصف ناشدنی لقمه های بزرگ و کوچک  خود را  پشت سر هم  بر میداشت و با  ولع  تمام  شاهد  مثبت بودن  اکثر شرکت های خود  بود  . امروز روند  بازار به خصوص در ابتدا و نیمه میانی معاملات  بسیار مثبت  بود  و البته با توجه  به  هیاهوی سیاسی پیش بینی می شد  که عرضه ها کمی در اواخر بازار بیشترشود که این  چنین شده و برخی از ترس اتفاقات  غیر قابل پیش بینی شدت  عرضه ها را در اواخر وقت  بیشتر کردند . اما  باز هم  باید به این  بازار تبریک  گفت  که این عرضه ها  را  به خوبی در خود  هضم کرده و کار امروز را نیز پشت  سر گذاشت  .

امروز وضعیت  بازار با  ترس کار خود را  دنبال  می کرد اما  با  وجود این  ترس از حوادث خاص باز هم  به هیچ  وجه حاضر نبود  پشت  بازار را خالی کند به خصوص حقوقی ها  که دست  از سر این  بازار بر نمی دارند و باز هم  سودای رشد شاخص و اهداف بالاتر را در سر دارند که  امروز زمزمه هایی از شعار ۲۵ هزار ما داریم می آیئیم  در بازار شنیده می شد  . البته  دراین  راه  پر پیچ و خم  موانع  بسیاری وجود  دارد  که هدف ۲۵ هزاری ابزار قویتری را نیز نسبت  به  فتح  ۲۲ هزار می طلبد .

اما پس از مطلع  شدن از میل بازار به  صعود و احتمال  ادامه این  روند  به  سراغ  حاشیه های بورسی بازار می رویم  که  شنیده هایی موثق از بازگشایی احتمالی خودرویی ها و همراه اول خبر می دهند که  برخی روز چهار شنبه  و برخی دیگر قطعاً هفته  بعد را روز آغاز این  بازی جدید می دانند  . بازی که  برای شاخص بسیار با  اهمیت  است . ورود  عرضه های اولیه  نظیر فولاد الیاژی ، پاسارگاد، پارس آریان ، پتروشمیی ها و پالایشگاه  دیگر حاشیه  بسیار مهم  این روز ها  و احتمالاً اسفند  بازار بوده و در موارد دیگر اعلام  سود سال ۹۰  برخی شرکت ها مانند سنگ  اهنی ها ، خودرو ، پتروشیمی و فلزات  و همچنین بانکی ها  بازاررا تحت تاثیر خود قرار خواهد داد . البته  بازگشایی فولاد  پس ازافزایش سرمایه نیز مهم  است . جمیع  این  موارد نشان میدهد بازار در روز های پیش رو  بسیار پرکار و پر خبر دنبال می شود . امروز توقف نماد های شیراز و دالبر نیز قابل توجه بود که  یکی می تواند گروه  پتروشیمی را  حرکت  دهد و دیگری بر دارو موثر است  .

اما در حاشیه  پر حاشیه  بازار چه خبر بود .

در مسائل سیاسی اگر مسائل داخلی تاثیر گذار و حساس شود  بازار با سرعت  به  راه خود ادامه خواهد دادکه البته  بی شک  قاعده  رشد ۳ روزه و استراحتی ۲ روزه همچنان  برای بازار وجود  دارد . در این  بین  صحبت  احتمالی رئیس جمهور با مردم در روز سه  شنبه  و احتمال  گلایه از مجلس بحث را  کمی سیاسی تر خواهد کرد . از سویی دیگر حضور گل در ایران نیز می تواند  باردیگر مسائل دیپلماتیک  را  پر رنگ  تر کند  . از سایر مسائل سیاسی منطقه نیز آغاز درگیری ها در بحرین ، الجزایر  و برخی کشورهای دیگر احتمالاً قیمت نفت و گاز را  افزایش می دهد . از سوی دیگر مشکلات  سیاسی در عربستان و حاد شدن  بیماری پادشاه این  کشور می تواند  برای منطقه و قیمت نفت  حیاتی باشد .

اما در مسائل اقتصادی تصمیمات  وزارت خانه ها  برای صنایع  در آستانه  بودجه  ریزی بسیار اهمیت  پیدا کرده و هر خبری می تواند  برای بازار خبر خاص و مهمی باشد  .

اما امروز بازارهای جهانی روز نسبتاً مثبتی را آغاز کرد . قیمت  جهانی روی با  افزایشی نسبی به۲۴۳۰  دلار رسید  و سرب هم  در قیمت های ۲۵۵۰ دلار قرار داشت . اما اتفاق بسیار مهم  رشد قیمت مس بود که  به  بالای ۱۰۱۰۰ دلار رسید و امروز قیمت  ملی مس را از جا  کند! در قیمت  بیلت نیز فعلاً در همان محدوده ۵۳۲ دلار ایستاده ایم اما  گویا  روند این  کالا  ممکن است کاهشی باشد  و یا حداقل افزایش جدی را  شاهد نباشد .

در قیمت نفت نیز همچنان  قیمت ها در محدوده ۸۵ و ۸۶ دلار در نوسان  است . قيمت جهاني نفت كه به علت سقوط رژيم مبارك در مصر به پايان ترين حد خود در ۱۰ هفته اخير رسيده بود امروز دوشنبه افزايش يافت و به مرز ۸۶ دلار در هر بشكه رسيد.

اما مهم ترین  حاشیه  بازار امروز بازهم  رشد شاخص بودکه  با  سرعت از محدوده ۲۲ هزار دور می شود و برای ان  دست  تکان می دهد  که  ما  رفتیم … امروز شاخص با  رشدی ۱۲۳ واحدی در محدوده ۲۲۲۶۰ واحد قرار گرفت  که می تواند برای روز های اخر هفته در صورت تداوم بالای ۲۲۳۰۰ تثبیت  شود  . حرکت  اصلی این  نماگر زمانی آغاز می شود که  شرکت های اثر گذار مانند خودرویی ها، فولاد، مخابرات  و برخی دیگر به  صحنه  بازگردند .

امروز سه  شرکت  ملی مس، مخابرات  و چادرملو اثر گذاری بالایی بر شاخص داشتند و رشد شاخص را  باید مدیون  قدرت نمایی این  سه  دانست  . به خصوص ملی مس که یک  تنه  کار یک  لشکر را می کند . جهاد اکبر بازار این  روز ها در شمشیر ملی مس تجلی می یابد !

اما در بازار چه خبر بود …

در بازار امروز پیدا  کردن  گروه هایی که نقش اصلی معاملات  بردوش او باشد  کمی سخت  بود اما  می توان گفت  تا حدی گروه معادن  و سنگ  اهن و همچنین فلزات  بیشتر در چشم ها  بوده  و البته  خودرو  نیز حرف هایی برای گفتن  داشت  !

بازی تازه آغاز شده !

در بازار امروز توجه  به  ملی مس ایران  بیش از همیشه  بود چرا که  قیمت جهانی مس متوقف نشده  و رشد قیمت  را  در پیش گرفته است  . امروز مس با بیش از ۶ میلیون  معامله  و صف خرید اندک  در ارقام حدود ۱۳۰۰  به کار خودپایان داد تا  یک  روز خوب دیگر را در کارنامه خود  ثبت  کند . در کنار مس گروه  روی نیز پیشتاز بود و شرکت های مورد  توجه این  گروه  نظیر فراوری  و فاسمین مثبت  بودند . برای این  گروه  قیمت جهانی روی شاخص است  و در صورتی که دراین  روز ها  این  رشد ادامه  یابد نوسان خوبی را در آنها  شاهد خواهیم  بود  . در مورد  فاسمین کاربران  سایت می توانند به  اهداف قیمتی این  سهم در تحلیل ارائه  شده در سایت نیز توجه داشته  باشند و فراور  هم  گویا  اهداف قیمتی ۷۰۰ را  هدف قرار داده است .

اما  به  سراغ  سنگ  اهنی ها  برویم  که  گفته می شود  خرید های حقوقی ها دراین  گروه  به  شدت  رو به  افزایش است و امروز نیز شایعه  شده  بود چند حقوقی از جمله  مهر و یا حتی معادن در این  نماد ها  فعال  شده اند . امروز کچاد با  رشد قیمت از ۶۰۰  گذشت  و کگل هم  به  بالای ۹۱۵ بازگشت  . اما  معادن  که در محدوده ۸۰۰ معامله می شد  به  قیمت های ۷۸۸ در پایان  رسید که البته  با  رشد مس اونیز همچنان  به  راه خود ادامه خواهد داد . با  توجه  به خبر های این گروه  بعید است  که  ریزشی جدی را در آنها  شاهد  باشیم و این  گروه  احتمالاً در پایان  سال و سال ۹۰  یکی از مورد  توجه ترین  شرکت های بازار خواهند شد . در کنار آنها  امروز وسپه نیز خوشحال  بود و به  ۱۳۶ تومان رسید  و با این رشد قیمت معدنی ها احتمال رشد قیمت تا ۱۴۰۰ ریال نیز در همین روزها وجود دارد . دراین  گروه امید  هم  با  توجه  به پی به ای مناسب و چشم  انداز روشن از ارزش ذاتی مورد توجه  بازار خواهد بود اما  چالاکی سپه و معادن  را ندارد .

کجایئد ای خودرویی های عاشق …

در نبود سایپا ، ایران خودرو ،خودروساز های ازاد بلوایی به  پا  کرده اند و اکثر آنها در بازار با  رشد قیمت مواجه اند . امروز خبهمن  باز هم  حجم معاملات  سنگینی را  شاهد بود که  بازهم  تکذیب برخی خبرها از جمله  حضور در اپراتور سوم  بر این  امر موثر بود  و داغ ۳۰۰۰ را بر دل او گذاشت  . البته  اگر در روز های اتی برگ های جدیدی رو نکند . دراین  گروه  زامیاد  با خبر افزایش سرمایه  همچنان می تازد و رویای ۲۷۰۰ و ۲۸۰۰ ریالی شدن  را در سر دارد . نکته  بسیار مهم  دیگر دراین  گروه  خبر فروش برخی دارایی های ایران  خودروست  . شنیده  شده  ایران  خودرو  اقدام  به واگذاری بخش زیادی از شرکت های زیر

 

مجموعه خود را داشته  که احتمالاً تا پایان  سال  مقدمات  ان  فراهم  شده و در سال ۹۰  آنها را  به  فروش میرساند . در بین آنها  شرکت هایی مانند مهرکام  پارس، بیمه پارسیان ،محور سازان و لیزینگ  بانک  ملی بیشتر جلب توجه می کند . در

 

صورتی صحت  این  موضوع درخواست معاملات بلوکی می تواند به زودی روی سایت  بورس قرار گیرد  که البته  فروش مهرکام و بیمه پارسیان  از سوی خگستر صورت خواهد گرفت. قیمت  پایه  احتمالی بلوک پارسیان نیز می تواند بیمه پارسیان  را  به  تحرک  وا  دارد . اگر همین جا  به  گروه  بیمه نیز اشاره ای داشته  باشیم  جای دوری نمی رود  که  امروز در بیمه ها  دانا و دی مثبت  بودند اما البرزدر شکستن  سد ۷۰۰ ناکام ماند تا  باردیگر برای رشد قیمت به  بالای ۷۰۰ تلاش کند  . احتمال  این که از بیمه پارسیان  طی روز های اتی خبرهای مناسبی برسد وجود دارد .

قرمز پوش به جز …

امروز گروه  بانک  کار خود را خوب آغاز کرده  بود اما در پایان همه ی اعضای او به جز کارافرین و اقتصادنوین  قرمز پوش شدند . در مورد  اقتصاد نوین امروز کامل صحبت  شد که  رسیدن  به  قیمت های حداقلی باعث این  رشد شده است    و می تواند  بین ۳۴۰۰ تا ۳۶۵۰ در نوسان  باشد  . امروز دولتی ها  یکپارچه  منفی شدند  که در این  بین  منفی شدن صادرات  و احتمال  ریزش او تا محدوده ۱۶۵۰  ریال  وجود دارد. در این  بین  صف فروش پست  بانک  نیز جالب است  که  احتمالاً به  زودی جمع و جور می شود  . این  سهم  برای بازه زمانی میان مدت و بلند مدت  حرف های بسیاری برای گفتن  دارد که می تواند جالب توجه  باشد  .

فردا در مورد  اولین  نقاط حمایت  این  گروه که می تواند بیشتر مورد  توجه  قرار گیرند نقطه برگشت  آنها  باشد بیشتر صحبت  خواهیم  کرد .

باز می گردند  …

هر وقت  بازار مثبت  شده  شرکت های سرمایه  گذاری نیز اوج  گرفتند  که  به نظر میرسد امروز نیز از این  قاعده  مستثنی نبودند . البته  هنوز اکثر انها  اسیر دست  نوسان گران  هستند  اما  به نظر میرسد روند  آنها در میان مدت  صعودی است  به خصوص شرکت هایی مانند  صنعت  و معدن ، توسعه  ملی ، ونیکی  و بانک  ملی که البته  متوقف است . خبرها و شایعات  زیادی از احتمال تعدیل بالای وتوسم حکات  دارد . امروز توسعه  صنعتی نیز با  شایعه  برخی معاملات  بلوکی با  شایعه  تعدیل سود مواجه است  . بهمن نیز خیلی زود  عطشش کم  شد  اما  می تواند در شرایط بهبود  و رونق گروه  بهمن  بازهم  مورد توجه  قرار گیرد .

در بوعلی همه منتظر شکار سهم در قیمت های ۷۰۰ ریال  هستند که  برای پایئن  آمدن  فعلاً ناز می کند  . اما در غدیر خبرهای مثبت  دست ازسر شرکت  بر نمی دارند . خبرهای بازگشایی موتوژن ، خبر رشد سود  برخی زیر مجموعه ها  برای غدیر کافی است  تا  او نیز احتمالاً رشد قیمت خوبی را تا ۵۵۰۰ ریال  شاهد  باشد  . احتمال  افزایش قمیت نفت و محصولات  شیمیایی خبر جالبی برای این  شرکت خواهد بود . البته از توقف شیراز نیز نمی توان  به  سادگی گذشت که  باید دید  مثبت  است  یا منفی …

چشم انتظار نفت  …

اما  رویداد های گروه  نفت و پتروشیمی امروز خیلی هم  جالب توجه  نبود و سقوط  در برخی و یا  بهتر بگوئیم اکثر آنها  به  چشم می خورد . در گروه  پتروشیمی شفن  با  توجه  به شایعات  احتمال تعدیل سود سال ۹۰  و همچنین ۸۹  و شپترو نیز برای رشد ناگهانی قیمت  محصولات مثبت  بودند اما  سایرین به  زیر کشیده  شده  که  به نظر میرسد فرصت خوبی برای اصلاح  سه شرکت  شپنا، بهران  و خارک  است  که  شاید شپنای ۵۵۰۰ و ۵۶۰۰  ریالی باردیگر مورد  توجه  باشد  .

اما در چهارگوشه  بازار چه خبر است  …

در گروه  تجهیزات امروز شعر وقتی دستام  خالی باشه !! رو  زمزمه می کردند که خیلی زود  با خبر پایان یافتن  دهه  فجر دستان  آنها از خبرهای بنیادی خالی شدو یک  خبر خوب مثبت هم  که در مورد  آنها  وجود  داشت با  تکذیب های پی در پی نقش مخربی را  برای صدرا  بازی کرد . فروش ونیکی در صدرا نیز جالب توجه  بوده  که البته  خیلی پر حجم  نیست  . به نظر میرسد سهامداران  باید چشم انتظاری خود را از این  گروه  بیشتر کنند  تا  در اینده خبرهای مثبتی که در زیر کت  برخی مدیران پنهان  شده  شاید راهگشای این  سهم  و این گروه  باشد .

در بازار امروزحکشتی با خبر ربوده  شدن  یکی از کشتی های خود  به  منفی ها  رسیدو در کاهش قیمت  به  سر میبرد . در گروه  برقی ها نیز مپنا  با  سرعتی بالا  به  سمت  ۴۰۰۰ ریال در حرکت است و البته  احتمالاً باز هم در این ایستگاه با  مخاطرات  جدی مواجه خواهد بود .

در نماد  رانفور با  وجود عرضه های جدی ایرانیان  باز هم  سهم مورد توجه  بازار است .سهمی که  هم خبرهایی از تعدیل و افزایش سرمایه  بر او موثر است و هم قیمت های ۴۰۰۰ تومانی هر لحظه او را  وسوسه می کند  تا  بالاتر از ان  قرار گیرد .

امروز شاهد  بازگشایی موتوژن  بودیم که  رشد قیمت  آنچنانی را  تجربه  نکرد و  حالا  باز هم  مورد  توجه  قرار خواهد گرفت  . این  شرکت  در صورت های مالی حسابرسی شده خود سود خود را از ۴۸۳ ریال  به ۶۵۵ ریال  افزایش داده است که  گفته می شود دلايل تغيير عمدتا افزايش توليد و به تبع آن افزايش حجم ميزان دور ريز ورق مصرفي قراضه ها و همچنين فروش دارايي غيرمولد(ساختمان مهمانسراي شرکت)بوده است  . احتمالاً بموتو با این  سود تا  ۳۰۰۰ ریال در حرکت خواهد بود .

اما امروز در گروه دارو  باخبر توقف نماد دالبر که احتمالاً برای احتمال  سود  سال ۹۰  با  رشدی جالب  توجه  بوده است  این  گروه  شرایط بهتری را  داشت  . سبحان  مثبت  شدو احتمالاً البرز نیز رشد  خواهد کرد .زیر مجموعه های داروپخش نیز منتظر جرقه  هستند که البته  از رشد قیمت  اسوه در بازار این  روز ها نیز نمی توان  گذشت  که در روز های قبل در مورد  ان صحبت های بسیاری شده  بود .

امادر پایان  باید به  مخابرات  اشاره  کرد  که  شایعه  قریب الوقوع همراه اول در بازار و اعلام  سود ۶۰۰  تومانی او  سینا  را  سرحال  اورده است . دیروز هم  گفتیم  که اخابر به  ۳۵۰۰  و احتمالاً سینانیز تا  ۳۸۰۰ ریال  با  این  خبر انرژی خواهند داشت  .

+ نوشته شده توسط در دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۹ و ساعت 23:11 |